Dobrovolník v každém z nás, aneb co má na triku

dobrovolnictví
Prachatice, 16. března 2017 - Dobrovolnické centrum (DC) Prachatice zahájilo výstavu „Dobrovolník v každém z nás, aneb co má na triku“, a to vernisáží dne 16. 3. 2017 ve 13:00 hodin v domě Křižovatka u parku. Výstavu je možné vidět celý březen a část dubna v sále Ametyst v KreBul, o. p. s.
Hana Rabenhauptová

Dobrovolník je člověk, který věnuje svůj čas, energii, znalosti, péči…někomu nebo něčemu smysluplnému. Avšak má na sobě velkou zodpovědnost a „na triku“ nejen pohodu klienta, ale často i chod celé organizace, hladké fungování aktivit, příjemnou náladu personálu atd. Dobrovolník má jistě mnoho otázek, které jej vedou v činnosti: „Je to dost velké? Nemá to díry? Jak je to sešité? Kolik to stojí? Je to z ČR nebo zahraničí? Sluší mi to? Je to IN? Co tím zakrývám…?“.

I takové otázky si člověk musí položit, jelikož „šaty dělají člověka“. A to mohli napsat i účastníci na malá trička v rámci aktivity: Co dělá člověka člověkem? Srdce na dlani, pomoc potřebným, radost z činnosti, pohoda, úsměv… A jen se potvrdilo, jaký by měl dobrovolník být. Účastníci se pak podělili o své zkušenosti s dobrovolníky, s potřebami, které mají či co by uvítali od dobrovolníků nebo samotného DC Prachatice.

Na vernisáži byla představena nejen skládačka, kterou KreBul, o. p. s. vydala v rámci projektu Dobrovolník v každém z nás, podpořeném z programu Era pomáhá regionům, ale i nová databáze dobrovolnických příležitostí. Ředitel společnosti Zdeněk Krejsa uvedl: „Nová databáze skrývá dvě možnosti. Za prvé dává příležitost dobrovolníkům, kteří chtějí věnovat sebe/svůj čas, zadat svou nabídku, tedy popsat, kdy mohou organizace, instituce či jednotlivci využít jeho pomoci, v jaké oblasti, jakém čase. Druhá možnost dává organizacím či jednotlivcům možnost zadat svou poptávku, že hledají v určitém termínu a na určitou akci či činnost dobrovolníky.“

Dobrovolnické centrum Prachatice tak výstavou pokračuje v představování jednotlivých projektových pracovišť a činnosti KreBul, o. p. s. v rámci oslav 10 let svého fungování.

Za DC Prachatice

koordinátor Mgr. Jiří Gabriel Kučera, DiS.