Paraplíčko v Planetáriu

planetárium
V úterý ráno zaparkoval před mateřskou školou autobus a do něho s velkým jásotem nastoupili malí cestovatelé s batůžky na zádech. To děti ze třetí a čtvrté třídy vyrazily na výlet ke hvězdám. Jely do Českých Budějovic do Planetária.
Lenka Houšková

Již po cestě bylo mnoho zážitků: malí cestovatelé vykukovali z oken autobusu a s nadšením komentovali vše, co viděli. U lesa se pásly srnky, projížděli okolo zámku Kratochvíle, v dálce zahlédli i Hlubokou a na rybníce před Budějovicemi byly kachny, volavky a labutě.

Cesta utekla jako nic a již se vystupovalo. V parku před Planetáriem na děti pokřikovali havrani, asi je chtěli přivítat. Hned ve vstupní hale si malí návštěvníci se zájmem prohlédli výstavu s astronomickou tématikou a potom v kinosále čekala pohádka o Rákosníčkovi a Velkém voze. Nejzajímavější to bylo v hlavním sále. Pomalu se začalo stmívat a nad hlavami dětí se objevily první hvězdy a jiná vesmírná tělesa. Simulace noční oblohy nad městem měla velký úspěch, děti se aktivně zapojily do vyhledávání nápadných objektů nočního nebe a práci se světelným ukazovátkem si chtěli zkusit opravdu všichni. Když se znovu „rozednilo“, ani se nikomu nechtělo odejít.

Cesta domů, do Prachatic, uběhla hodně rychle, protože se celou dobu vyprávělo o těch báječných věcech, které dnes děti prožily. Ve školce si určitě všechno nakreslíme a uděláme z našich prací „ HVĚZDNOU VÝSTAVU“.

 

Text: Mirka Studená

Foto: Zuzka Málková